Page 39 of 42 FirstFirst ... 29363738394041 ... LastLast
Results 381 to 390 of 413
  1. #381

    Quote Originally Posted by z27 View Post
    Sakto, mao na average salary sa Foreigner sa Tokyo. If adto ka sa province, naa ra sa below 200k.

    Balay? Naa ko kawasaki gapoyo, kami duha sa ako wife. 55k ra among rent pero kami duha nag full time work. Kaya ra kaayo. 4 among children. Naa pud kay makit.an 50k to 70k yen sa Ota-ku Tokyo dapit same sa akong mga friends. If kabalo lang ka mangita, makakita ra ka.

    If dili ka resourceful, aw ma adto ka sa mahal.
    Tama jud boss. ako naa ko puyu sa Yokohama City, both me and wife also are working. lau lang ako working place kay mo adto pako permi sa Chiba. pero wala nku ga train run kay ga sakyanan rako permi, pero wala ko gaagi sa expressway kay ga tipid ko. permi ko mu agi sa kawasaki boss hehe...

  2. #382
    Quote Originally Posted by hombre View Post
    salamat kaayo sa info.

    don't get me wrong, i think okay na kaayo ni ilang offer since wala may nakabutang nga number of years of experience. probing questions lang ni para di mag set ug taas nga expectation ang mga interesado

    if you don't mind me asking, follow-up question lang ko. asa man ka ug source aning average salary sa japan as of the present?

    lahi man gud akong experience a couple of years ago. at that time, aside sa sweldo, naay house including utilities (electricity/gas, water, internet), and reimbursable ang toica/suica upto 3万円.


    same sab sa amo before, pag transfer namo from fukuoka to tokyo, sa kawasaki mi nagpuyo. wala ko idea sa rent/size sa mga apartments kay company man namo ang nag search sa among balay.

    basin pwede pud pa share sa imong resources para apartment search.
    base lang na sa akong mga nakita diri boss. around 18-25 ka lapad ang sweldo. kung arubaito/partime job raka from 850yen-1200yen ang oras.

  3. #383
    Quote Originally Posted by digitalsuperman View Post
    pilay % annual tax sa japan boss?
    This month I paid, 55,100yen sa akong Resident tax and 21,000Yen sa akong Income tax. last year ni palu ku ug 122,000yen resident tax then 59,000yen Income Tax. kay medjo dako ako salary last year. among health insurance with my wife kay 28000Yen/month last year, karun kay 22100yen/month.

    Every March need jud ka mo declare sa imong yearly salary. kay kung dili, dili mo release ang City Office ug tax declaration form nimu nga need nimu everytime mo renew ka sa imong VISA.

    medjo dako among taxes sa ako wife kay duha raman gud me. kung naa unta me anak medjo mogamay then matagaan pud me ug kodomo-teate(subsidy) sa government. newly wed man wala pame anak hehe.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by heptagon11 View Post
    Filipino japanese here. Nagwork ko as factory worker for almost 4 years (though dili cya continuous kay mag ulian pud ko Pinas usahay). Finding a job in Japan is not easy. Graduate ko ug 5-year course pero wa jud nako ni nagamit sa trabaho. So I ended up working as a factory worker. The pay is good but the passion and your work is not totally related to each other. Siguro I treat it as a STEPPING STONE lang usa but eventually or sooner unta makakita nako sa work rather than factory work. I have no background study in Japanese language but self-study lang. Kasagaran gani di kaayo ko passionate 100% magtuon ug nihonggo kay wa nay time.
    tinood jud na boss, as in kapoy najud kaau mag toon ug Japanese if tired na kau sa work. medjo hayahay lang ko ani nga field kay first 6 years nku diri sa Japan kay exchange college student ko. so naka penetrate jud ko sa Japanese language. bisag level 2 lang imo paningkamotan boss daghan na kau ug work makita ana diri.

  4. #384
    Quote Originally Posted by shinngakkusei View Post
    This month I paid, 55,100yen sa akong Resident tax and 21,000Yen sa akong Income tax. last year ni palu ku ug 122,000yen resident tax then 59,000yen Income Tax. kay medjo dako ako salary last year. among health insurance with my wife kay 28000Yen/month last year...

    tinood jud na boss, as in kapoy najud kaau mag toon ug Japanese if tired na kau sa work. medjo hayahay lang ko ani nga field kay first 6 years nku diri sa Japan kay exchange college student ko. so naka penetrate jud ko sa Japanese language. bisag level 2 lang imo paningkamotan boss daghan na kau ug work makita ana diri.
    Naagian sad na nako na ang residence tax, bali kung dako ka ug sweldo dako sad kag mabayaran nga tax PERO sa 1 ka tuig bahinon na cya quarterly. Diba 市民税 (shiminzei) man laing term ana? Ang pagdeclare lang nako sa yearly income kay wa kaayo nko na giasikaso kay wa ko kaayo kasabot ana unsay purpose jud ana pero naasikaso nko kadtong didto sa tax department nga naa koy nadawat income tax return (i think asikasuhon na cya 5 years nimo trabaho, unless nagpadala pud ka remittance sa Pinas). Sa 4 na nako ka years dinhi nagpuyo ug nagtrabaho, nagstruggle ghapon ko pero at least naka tuon nako ug basic. Pero puhon makalugar nako, ayha nako mutake sa mga JLPT exam hangtod maka abot nko sa N2 or N1.
    Last edited by heptagon11; 08-20-2018 at 05:23 AM. Reason: Correction

  5. #385
    hello po. planning ko ngitag agency for japan. basig naa moy marecommend mga boss? ug patambag pod unta kog unsay dali sudlon. college grad ko finance course. naa bay position masudlan japan related ani? salamat sa mureply.

  6. #386
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Gender
    Male
    Posts
    318
    Quote Originally Posted by shinngakkusei View Post
    Tama jud boss. ako naa ko puyu sa Yokohama City, both me and wife also are working. lau lang ako working place kay mo adto pako permi sa Chiba. pero wala nku ga train run kay ga sakyanan rako permi, pero wala ko gaagi sa expressway kay ga tipid ko. permi ko mu agi sa kawasaki boss hehe...
    Boss pasakya ko, Kawasaki to Kayabacho, plete lang ko..hehe

  7. #387
    mga boss, pila gani ang magpada ug gamay nga package gkan Japan padung Norway kung naa mo idea?

    mag papalit unta ko ug Cup Noodles gikan dinha.

  8. #388
    Quote Originally Posted by shinngakkusei View Post
    This month I paid, 55,100yen sa akong Resident tax and 21,000Yen sa akong Income tax. last year ni palu ku ug 122,000yen resident tax then 59,000yen Income Tax. kay medjo dako ako salary last year. among health insurance with my wife kay 28000Yen/month last year, karun kay 22100yen/month.

    Every March need jud ka mo declare sa imong yearly salary. kay kung dili, dili mo release ang City Office ug tax declaration form nimu nga need nimu everytime mo renew ka sa imong VISA.

    medjo dako among taxes sa ako wife kay duha raman gud me. kung naa unta me anak medjo mogamay then matagaan pud me ug kodomo-teate(subsidy) sa government. newly wed man wala pame anak hehe.
    monthly na nimo nga tax boss?

  9. #389
    Quote Originally Posted by z27 View Post
    Boss pasakya ko, Kawasaki to Kayabacho, plete lang ko..hehe
    pwedi boss ba... para maka save ta. saman? hehe.... asa man ka sa kawasaki? basta road 15 ko agi permi. padung skytree. then road 6 daun padung kashiwa.

  10. #390
    Quote Originally Posted by digitalsuperman View Post
    monthly na nimo nga tax boss?
    dili boss. yearly na. hehe... di makaya ug monthly uy... ang health insurance lang ang monthly

  11.    Advertisement

Page 39 of 42 FirstFirst ... 29363738394041 ... LastLast

Similar Threads

 
  1. Looking For: Grab opprtunity to Work in Japan
    By Gabrath in forum Jobs
    Replies: 11
    Last Post: 07-15-2013, 04:25 PM
  2. Replies: 2
    Last Post: 01-23-2013, 11:11 PM
  3. Replies: 1
    Last Post: 12-21-2012, 10:56 PM
  4. How Filipino nurses can work in Japan
    By mikoi23 in forum Politics & Current Events
    Replies: 0
    Last Post: 06-11-2009, 04:45 PM
  5. Has Anyone worked in Japan?
    By smoker68 in forum Destinations
    Replies: 5
    Last Post: 02-13-2009, 09:56 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
about us
We are the first Cebu Online Media.

iSTORYA.NET is Cebu's Biggest, Southern Philippines' Most Active, and the Philippines' Strongest Online Community!
follow us
#top